Bizimle iletişime geçin

Güncel

EMEP Dersim: Yerel birliğimizde DEM Parti’yi dışarda bırakacak bir tutum olmamıştır!

Emek Partisi Dersim Örgütlülüğü, Dersim’de yerel seçimlere ilişkin kurulan ittifakta Dem Parti’nin ittifak dışında tutulduklarına ilişkin açıklamalarına cevap verdi. Açıklamada, “Yerel birliğimiz, Dersim’de en geniş birlik olmaya adaydır ve hiçbir görüşme ve açıklamada DEM Parti’yi dışarıda bırakacak bir tutumda olmamıştır” ifadelerine yer verildi.

Emek Partisi, Türkiye İşçi Partisi, Sosyalist Meclisler Federasyonu, Emek ve Özgürlük Cephesi 31 Mart yerel seçimlerine yönelik Dersim özelinde ittifak kararı alarak kararı kamuoyuyla paylaşmıştı. DEM Parti sözcüsü Ayşegül Doğan ise bugün Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısına dair partinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Dersim’de kurulan ittifaka ilişkin olarak “biz kurduk siz gelin” ve “devam eden görüşmeleri bypass ettiği” yönünde açıklamalarda bulundu. Emek Partisi söz konusu açıklamaya ilişkin olarak yazılı açıklama yaptı.

EMEP Dersim örgütlülüğü yaptığı açıklamada,  “Emek Partisi olarak, bugüne dek yaptığımız tüm açıklamalarda en geniş ittifakın kurulmasının halkımızın yararına olacağını, bunun için sorumluluk almaya hazır olduğumuzu, DEM Parti’yle her düzeyde açık yürekli bir biçimde değerlendirmelerimizi paylaşmaya çalıştık ve bu çizgimizde hala ısrarcıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“DEM Parti Merkezi’nin bugün yerel seçimler üzerine yaptığı basın toplantısında Dersim seçimlerine ilişkin açıklamaları üzerine, halkımızı bilgilendirmek amacıyla bu açıklamayı yapmak zorunluluk haline gelmiştir.

Öncelikle ifade etmek isteriz ki DEM Parti ve öncelleri, partimizin halka karşı duyduğu sorumluluk gereğince, 7 genel seçim ve 4 yerel seçimde ittifak yaptığı mücadele dostlarımızdır. Bu gerçek bugün de değişmiş değildir. 2023 baharında yapılan genel seçimlerde karşılıklı görüşmeler ve mutabakat neticesinde Emek ve Özgürlük İttifakı’nın bir bileşeni olarak Yeşil Sol Parti logosu ile seçime girip, adaylarımızın olduğu- olmadığı her yerde tüm gücümüzle hep birlikte çalıştık, Dersim de bunun en somut örneklerinden biridir.

Dersim yerelinde ortak hareket etmek üzere çabalarımız sürerken, henüz hiçbir ittifak bileşeni kamuoyuna açık bir açıklama yapmamışken, 12 Ocak tarihinde Dem Parti seçime kendi adıyla ve kendi adayları ile gireceğini duyurdu.

Açıklamanın yapılmasından önce görüşme taleplerimiz sürüncemede bırakılmış, tüm çabamıza rağmen örgütümüzle hiçbir temas kurulmamıştır. Dolayısıyla Dersim’de yerel güçlerle yaptığımız ittifakı genişletmeye yönelik basın toplantısını “Henüz ittifak görüşmeleri sürerken yapılan ve ittifak hukukunu çiğneyen bir açıklama” olarak lanse etmek haksızlıktır, yanlıştır.

Emek Partisi, Sosyalist Meclisler Federasyonu, Türkiye İşçi Partisi ve Emek ve Özgürlük Cephesi tarafından iki gün önce yapılan açıklama, denildiği gibi “Biz ittifakı kurduk, siz de gelip katılın” anlayışıyla yapılmış bir açıklama olmadığı gibi, ittifakın muhtevası da böyle değildir. Biz Emek Partisi olarak, bugüne dek yaptığımız tüm açıklamalarda en geniş ittifakın kurulmasının halkımızın yararına olacağını, bunun için sorumluluk almaya hazır olduğumuzu ifade ettik, bu konuda DEM Parti’yle her düzeyde açık yürekli bir biçimde değerlendirmelerimizi paylaşmaya çalıştık ve bu çizgimizde hala ısrarcıyız.

Yerel birliğimiz, Dersim’de en geniş birlik olmaya adaydır ve hiçbir görüşme ve açıklamada DEM Parti’yi dışarıda bırakacak bir tutumda olmamıştır. Partimizin basın yoluyla yaptığı tüm açıklamalardan da Dem Parti’nin bu ittifakta mutlaka yer almasını ne kadar önemsediğimizi ifade ettiğimiz görülmektedir. Dostane ve yoldaşça ilişkilerimizin zedelenmeyeceği bir zeminde ilişkilerimizi ve görüşmelerimizi sürdürmek için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmekten hiçbir zaman imtina etmedik, bundan sonra da etmeyeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. Süreçte yaşananları halkla hakkaniyetli ve doğru biçimde paylaşmak herkesin sorumluluğudur. Halkımızın bilgisine sunarız.”Mart 2024
PSÇPCCP
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Daha Fazla Güncel Haberler