Bizimle iletişime geçin

Güncel

Ecevit Piroğlu’nun İstanbul’daki eski ikamet adresine polis baskını

Sırbistan’da 33 aydır tutsak edilen ve 40 gündür açlık grevinde olan Ecevit Piroğlu’nun İstanbul’da bir dönem ikamet ettiği ev polisler tarafından basıldı.

33 aydır Sırbistan tarafından Türkiye’nin isteğiyle rehin tutulan ve açlık grevinin 40. gününde olan Ecevit Piroğlu hakkında tutuklanmaya yönelik yakalama kararı olduğu gerekçesiyle İstanbul’da bir dönem ikamet ettiği ev bugün polisler tarafından basıldı.

Polis tarafından basılan ev, 2017 yılında IŞİD’e karşı savaşta ölümsüzleşen Ulaş Bayraktaroğlu’nun annesi Melike Çakırer’e ait.

Evde arama yapan polisler Ecevit Piroğlu’nun ve Ulaş Bayraktaroğlu’nun nerede olduğunu sordu. Polisler Çakırer’in evinde arama yaptıktan sonra ayrıldı.

Konu hakkında Umut Gazetesi’ne değerlendirmelerde bulunan Umut Açar, “Müvekkilim Ecevit Piroğlu’nun 33 aydır Sırbistan’da tutuklu olduğu Türkiye tarafından biliniyor. Hatta Türkiye Adalet ve Dışişleri Bakanlıklarınca iade edilmesi için resmi yazılarla talepte bulundular. Yetmedi dönemin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Sırbistan’a giderek siyasi pazarlıklar yürüttü ve bunu basın toplantısında bizzat kendisi dile getirdi. Sırbistan Yüksek Mahkemesi Türkiye’nin taleplerinin ve iddialarının somut gerekçelere dayanmadığına karar vererek bu talebi redetti. Ancak siyasi pazarlıkların konusu haline getirilen Piroğlu halen serbest bırakılmış değil. Uluslararası toplumda bu anti-demokratik ve evrensel hukuku hiçe sayan uygulamalara karşı büyük bir tepki ve davayı sahiplenme var. Belliki iktidar Türkiye’den de yükselen bu sahiplenmeyi bastırmak için topluma gözdağı vermek istiyor” dedi.Nisan 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 

Daha Fazla Güncel Haberler