Bizimle iletişime geçin

Güncel

Diyarbakır’da DEM Partili sandık görevlisi katledildi

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinin kırsal Ağaçlıdere Mahallesi’nde oy verme işlemleri esnasında silahlı saldırıya uğrayan DEM Partili sandık görevlisi katledildi.

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinin kırsal Ağaçlıdere Mahallesi’nde iki grup arasında muhtarlık seçimi nedeniyle çıkan kavgada 1 kişi hayatını kaybetti, 11 kişi yaralandı.

Katledilen kişinin DEM Parti sandık görevlisi Emin Çelik olduğu öğrenildi.

Gazeteci Beritan Canözer sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Sur’a bağlı Çirmiq (Ağaçlıdere) köyünde, muhtarlar arası yaşanan kavgada DEM Parti sandık görevlisi Emin Çelik’in yaşamını yitirdiği, köyün giriş ve çıkışlara askerler tarafından kapatıldığını aktardı.

Canözer, ayrıca paylaşımında, günler önce DEM Partili Emin Çelik’in AKP’liler tarafından “oy kullanmaya gelmeyeceksiniz” denilerek tehdit edildiğini, bugün oy kullanımı sırasında da AKP’li olan muhtar adayı ve yakınlarının silahlı saldırısına uğradıklarını belirtti.  

Öte yandan Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti, kavga sırasında gazetecilere yönelik de silahlı saldırı olduğunu belirterek sorumluların yakalanması çağrısı yaptı.

Cemiyet’ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Ağaçlı kırsal mahallesinde muhtarlık seçimleri nedeniyle meydana gelen kavgayı takip etmek için bölgeye giden meslektaşlarımıza silahlı saldırı düzenlenmiştir. 

Anadolu Ajansı, Demirören Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı ekipleri, saldırı sonrası bölgeden uzaklaşmaya çalıştıkları sırada Anadolu Ajansı’nın aracına kurşun isabet etmiştir. Arkadaşlarımızın kimi ambulansla, kimi kendi aracıyla, kimi de koşarak olay yerinden uzaklaşmış ve güvenli bir bölgeye geçmiştir. Meslektaşlarımızla yaptığımız görüşmede şu anda can güvenlikleriyle ilgili bir sorun olmadığını bildirmişlerdir.

Meslektaşlarımızın herhangi bir zarar görmemesi sevindirici olsa da bu vahim saldırı bizim için oldukça endişe verici ve korkutucudur. Zira, bölgede bulunan arkadaşlarımız çok sayıda yaralının bulunduğu köyde güvenlik önlemlerinin yeterli olmadığını, saldırganların da bu durumdan cesaret alarak kendilerine yöneldiğini belirtmiştir.

Meslektaşlarımızın şahsında basın özgürlüğüne ve halkın haber alma hürriyetine yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyor, yetkilileri göreve davet ediyoruz. Olay yerinden uzaklaşmaya çalışan gazetecilere arkadan kurşun sıkacak kadar vahşileşen saldırganların bir önce yakalanarak, adalete teslim edilmesini bekliyoruz.

Bölgedeki mülki idare amirlerine, güvenlik güçlerine ve askeri personele, sahada çalışan gazetecilerin can güvenliğinin sağlanması için acil çağrıda buluyoruz.”Nisan 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 

Daha Fazla Güncel Haberler