Bizimle iletişime geçin

Güncel

Çiçek Otlu: İş cinayetlerini önleyecek etkin politikalar üretilmesi gerekmektedir

Türkiye’nin imzaladığı uluslararası anlaşmalara karşı her gün işçilerin iş cinayetlerinde katledildiğinin altını çizen Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Çiçek Otlu, Araştırma ve Soru Önergesi verdi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) İstanbul Milletvekili Çiçek Otlu, iş sağlığı ve işçi güvenliği önlemlerine ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’a soru önergesi verdi, ayrıca iş cinayetlerinin araştırılması için de Araştırma Önergesi verdi.

Sağlıklı ve güvenli çalışma ortamının işçilerin en temel hakkı olduğunu hatırlatan Otlu, Türkiye’nin imzaladığı uluslararası sözleşmelerle iş cinayetlerini, meslek hastalıklarını önlemeyi taahhüt ettiğini kaydetti. 6331 Sayılı İş Sağlığı Güvenliği Kanununa, imza atılan uluslararası sözleşmelere karşın her yıl binlerce işçinin iş cinayetleri ve meslek hastalıkları nedeniyle katledildiğini söyleyen Otlu, “AKP iktidarında; Soma, Ermenek, Davutpaşa, Ostim, Torunlar, Isparta, Düzce, Esenyurt, Erzurum, Samsun, Güllük, Elbistan, Şırnak, Dursunbey, Hendek, 3.Havalimanı, Tuzla Tersaneleri, Kot Kumlama gibi birçok iş kazasında en az 31 bin 276 işçi hayatını kaybetmiştir. Meslek odaları, gerekli önlemler alınmış olsaydı bu iş cinayetlerinin yüzde 98’inin önlenebilir olduğunu belirtmiştir. ILO verilerine göre, önlenebilir nedenlerle iş kazalarında hayatını kaybeden işçi sayısında, Avrupa ülkeleri arasında Türkiye birinci sıradadır. AB resmi istatistik kurumu EUROSTAT istatistiklerine göre, Avrupa ülkelerinde iş kazaları sonucu ortalama her 100 bin işçide 2 işçi yaşamını yitirirken, Türkiye’de her 100 bin işçide 8,2 işçi yaşamını yitirmektedir. Kayıt dışı, güvencesiz ortamda çalışan mevsimlik işçiler ve mülteciler iş kazalarında istatistiklere dahil
edilememektedir” dedi.

Türkiye’de iş sağlığı ve güvenliğinin yeterli seviyede olmaması, ölümlerin kaza ya da kader olarak nitelendirilmesi, anayasada, yasalarda ve uluslararası sözleşmelerde en temel hak olarak tanımlanan yaşam hakkını gasp ettiğinin altını çizen Otlu, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisinin (İSİG), raporuna işaret etti 2023 yılının ilk beş ayında 730 işçinin iş cinayetinde katledildiğini söyledi.

Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Çiçek Otlu’nun derhal yanıtlanmasını istediği sorular şöyle:

*Bakanlığınızın iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin yükümlülüklerini yerine getirmediği, ilgili yasa ve uluslararası sözleşmelerin uygulanmadığı, bu yüzden iş kazalarının ve işçi ölümlerinin engellenemediği iddialarına ilişkin açıklamanız var mıdır?

*2022 yılında ve 2023 yılının ilk 6 ayında iş kazası yaşanan işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönünden denetimler ne zaman, ne şekilde yapılmıştır? İş yerlerinde etkin denetimler yapılmadığı iddialarına ilişkin açıklamanız var mıdır?

*Elmadağ MKE Roket ve Patlayıcı Fabrikası’nda son denetim ne zaman yapılmıştır? Denetim bulguları kamuoyu ile paylaşılacak mıdır?

*Son 5 yılda denetim yapılan kaç iş yerine para cezası verilmiştir? Kaç iş yerine iş durdurma cezası verilmiştir?

*2012 yılında kabul edilen 6331 Sayılı İş Sağlığı Güvenliği Kanununa ve uluslararası sözleşmelere rağmen iş kazaları ve iş kazaları sonucu işçi ölümleri neden önlenememektedir?

*İş kazalarında, işverenlere verilen cezaların arttırılması konusunda yasal düzenlemelerin yapılması için girişimleriniz olacak mıdır?

*İş sağlığı ve güvenliğine ilişkin düzenleme ve denetleme yetkisi için demokratik kitle örgütleri, meslek odaları ve ilgili Bakanlıklar ile işbirliği yapacak mısınız?

*İş kazaları nedeniyle açılan davalara Bakanlığınız dâhil olmakta mıdır? Son beş yılda sorumlu bulunan kaç işveren ceza almıştır? İşverenlere etkin soruşturma ve yargılama yapılmadığı, gereken cezaların verilmediği iddialarına ilişkin açıklamanız var mıdır?

*İş sağlığı ve güvenliğini sağlamayı işverenin yükümlülüğü olarak belirleyecek misiniz?

*TMMOB ile iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının eğitimi ve denetimi konusunda işbirliği yapacak mısınız?

*Bakanlığınız verilerine göre 2002-2023 6 ayına kadar kaç işçi, iş kazasında hayatını kaybetmiştir? Bu verilere kayıt dışı çalışan mevsimlik işçilerin ve mülteci işçilerin dâhil edilmediği iddiaları doğru mudur?

*İş kazalarını ve meslek hastalıklarını önlemek için iş sağlığı ve güvenliği konusunda ne gibi çalışmalar yapacaksınız?Haziran 2024
PSÇPCCP
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Daha Fazla Güncel Haberler