Bizimle iletişime geçin

Kadın

Kadınlar Kadıköy’den seslendi: Diktatörlere karşı özgürlük mücadelesi sürüyor

Jina Mahsa Amini’nin katledilmesinin birinci yıl dönümünde bir araya gelen kadınlar, kadınların mücadele ve dayanışmasının sınırları aşarak büyüdüğünü vurguladı.

Jina Mahsa Amini’nin molla rejimi tarafından katledilmesinin birinci yıl dönümünde yan yana gelen kadınlar, enternasyonal kadın dayanışmasının her koşulda süreceğinin altını çizdi. ” Jina Mahsa Amini için her yerde özgürlüğü örüyoruz” pankartı açılan eyleme Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) milletvekilleri Çiçek Otlu ve Özgül Saki’nin yanı sıra siyasi parti, demokratik kitle örgütü temsilcileri ve çok sayıda kadın katıldı.

Kadıköy rıhtımda gerçekleştirilen eyleme İranlı kadınlar alınmadı. Duruma tepki göstererek eylem alanının girişine yürüyen kadınlar, İranlı kadınlar eyleme alınana kadar “Jin, jiyan, azadi” sloganlarıyla bekleyişi sürdürdü. Kadınların ısrarı sonucu İranlı kadınlar da eylem alanına alındı.

‘Çok sayıda kadın katledildi’

Basın açıklamasını Şenay Kumuz ve Rüya Kurtuluş okudu. Yapılan açıklamada, Jina Mahsa Amini’nin katledilmesi sonrası İran’da mücadelenin kadınların öncülüğünde günden güne büyüdüğü vurgulandı. Eylemlerin İran’ın tüm kentlerini birkaç gün içinde sardığı hatırlatılan açıklamada, ayaklanma sürecinde çok sayıda kadının eylemler sırasında hedef alınarak katledildiği, darp edildiği, işkence gördüğü ve tutsak edildiği belirtildi.

‘Diktatörlere karşı özgürlük mücadelesi sürüyor’

“İran rejiminin siyasal İslam dayatması ve şer’i hukuka dayalı yargı sistemiyle kadınlara ve kız çocuklarına uyguladığı baskılar günden güne ağırlaşsa da kadınlar susmuyor, birçok toplumsal hareket İran rejimine karşı birleşiyor. Kadınlar bugün İran’ın birçok kentinde, başörtülerini her şeye rağmen çıkararak toplumsal hayata katılmaya çalışıyorlar. İranlı kadınlar cesaretlerini bütün topluma bulaştırıyor. İran’da kadınların mücadelesi farklı boyutlarıyla sürüyor ve sınırları aşmaya devam ediyor” denilen açıklamada, İran’da, Türkiye’de ve her yerde diktatörlere karşı özgürlük mücadelesinin sürdüğü vurgulandı. Türkiye’de de kadınların benzer baskılar altında olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Bugün bu topraklarda erkek şiddetine karşı mücadelemizle kazandığımız yasalar, boşanma hakkımız, sokakta ne giydiğimiz, gece kaçta eve döndüğümüz, ne içtiğimiz, cinsel yönelimimiz, cinsiyet kimliğimiz, insanca, güvenceli bir yaşam hakkımız… hepsi tehdit altında, hepsi saldırı altında” denildi.

‘Nefret ve düşmanlık devlet eliyle örgütleniyor’

Yarın bir kez daha İstanbul’da LGBTİ+’lara dönük bir nefret mitingi gerçekleştirileceği hatırlatılan açıklamada, ülkede nefret ve düşmanlığın aileyi koruma adı altında devlet eliyle örgütlendiği ifade edildi. Kadınlara dönük saldırılar sürerken cemaat ve tarikatlarla işbirliğinin devam ettiğine işaret edilen açıklamada, “2023 seçimleri sonrası göreve atanan Milli Eğitim Bakanının ilk sözü ve icraatı eğitimde dinselleşmeye dair oldu. Kız çocuklarının okullaşma oranının her geçen yıl azaldığı ülkemizde kız çocuklarının okula gitmesi gibi absürt bir gerekçeyle karma eğitimin kaldırılması konuşulabiliyor, müfredat giderek gerici ve cinsiyetçi içerikle dolduruluyor” denildi.

‘Hiçbir faşist saldırı bize engel olamayacak’

Açıklama, şöyle devam etti: “Hayatımızı koca bir hapishaneye çevirmeye çalışıyorlar. Bazen nefes almakta zorlandığımızda bizi mücadelemiz ve dayanışmamız yan yana getiriyor. Sokaklara çıkıyoruz, haklarımıza yönelen saldırıları, kazanımlarımızı gasp etmelerini engelliyoruz. Ve çok iyi biliyoruz, hiçbir gerici güç, faşist saldırı, dinci politika biz kadınların özgürleşmesine engel olamayacak.”

Eylem boyunca “Jin, Jiyan, Azadi”, “Nan, Kar, Azadi”, “Zen, Zendegi, Azadi”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları atıldı.(ETHA)Aralık 2023
PSÇPCCP
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Daha Fazla Kadın Haberler